Mina sidor

Övertagande av fibernät

2018-09-14 15:00:00

Varbergsortens Elkraft och Kullaslätts Fibernät har gjort en överenskommelse om att Varbergsorten övertar Kullaslätts fibernät från den 1 januari 2019.

Ett nytt kapitel påbörjas därmed i Varbergsortens historia och vi ser fram mot att utöka verksamheten med fiber. Eftersom vi är elnätsägare i området har vi redan en naturlig kontaktyta med samtliga Kullaslätts medlemmar. Elnät och fiber är snarlika verksamheter då båda handlar om infrastruktur till hushåll och verksamheter. 

Vi har goda erfarenheter från förläggning av fibernät sedan tidigare, då dessa ofta samförläggs med elledningar. Vår ambition är att på sikt utöka fiberverksamheten inom vårt verksamhetsområde.

Kullaslätts Fibernät bildades år 2011 för att förse hushåll och verksamheter nordöst om Veddige med fiber, från Kullagård till Älgaslätt. Föreningen ha idag ca 100 medlemmar.

”Vår förening bildades för att förse våra medlemmar med fiber. Vi har sedan bildandet av föreningen varit inriktade på att på sikt överlämna fibernätet till en professionell aktör, då vi vare sig har kompetens eller kraft att driva nätet vidare i egen regi över tid. Vi är därför mycket nöjda med att kunna överlämna fibernätet till Varbergsortens Elkraft.”, säger Kullaslätts Fibernäts ordförande Jan Werdelin.

Inställningar för cookies
Vår webbsida använder cookies för att hemsidan och våra tjänster ska fungera som de ska. Cookies hjälper oss att förbättra användarvänligheten för dig som besökare, och därför är vissa cookies nödvändiga för att webbsidan ska vara fullt fungerande. Nedan kan du läsa mer om våra cookies och vilka som är valbara.
Inställningar för samtycke
Inställningar för samtycke
Nödvändiga cookies
Dessa cookies används då våra besökare använder en funktion på vår webbplats och är nödvändiga för att webbplatsen ska fungera fullt ut. Dessa cookies kan därför inte stängas av. Cookies används exempelvis då du fyller i ett formulär eller skapar ett konto och lagrar ingen personlig identifierbar information.
Prestanda cookies
Denna typ av cookie hjälper oss att följa antal besök på vår webbsida och hur våra användare hittade till oss. Vi använder cookies till att mäta och analysera för att exempelvis kunna förbättra användarvänligheten på vår webbplats. Vi kan med hjälp av våra insamlade cookies analysera hur användaren navigerar på webbplatsen, och ta bort irrelevanta sidor och information för att skapa ett så användbart material för våra kunder som möjligt. Den information som vi sparar är exempelvis vilka produktsidor som du besöker.
Marknadsföring
Dessa cookies används för att kunna analysera hur vi kan marknadsföra våra produkter och tjänster. Insamlingen av cookies kan exempelvis hjälpa oss att anpassa annonser till våra besökare baserat på dess tidigare användning av våra tjänster.