Pris vindel

Pris vindel

Från 1 september 2026 beräknas priset för vindel som 75 % av Varbergsortens Månadspris, förnybar el.
Från 1 september 2025 – 31 augusti 2026 beräknades priset som 85 % av Varbergsortens Månadspris, förnybar el. Från 1 februari 2023 till 31 augusti 2025 beräknades priset som 65 % av Varbergsortens Månadspris, förnybar el.

Nedan presenteras vindelspriset månad för månad.

Pris vindel jämfört med Varbergsortens rörliga elpris

2026
MånadPris vindel
(öre/kWh exkl moms)
Varbergsortens rörliga elpris
(öre/kWh exkl moms)
Januari100,70118,46
Februari102,20120,24
Mars57,0067,02
April54,6064,26
Maj73,7086,67
Juni75,7089,11
Juli51,0060,04
Augusti64,2575,60
September73,3097,69
2025
MånadPris vindel
(öre/kWh exkl moms)
Varbergsortens rörliga elpris
(öre/kWh exkl moms)
Januari48,4074,40
Februari58,5090,00
Mars40,3061,99
April31,2048,00
Maj33,8052,02
Juni19,4029,91
Juli30,7047,27
Augusti36,6056,28
September53,5062,98
Oktober61,8072,67
November73,0585,94
December51,2060,20
2024
MånadPris vindel
(öre/kWh exkl moms)
Varbergsortens rörliga elpris
(öre/kWh exkl moms)
Januari62,4095,90
Februari40,1061,80
Mars44,9069,00
April43,4066,70
Maj21,6033,30
Juni22,7035,00
Juli18,1027,90
Augusti10,3015,80
September15,8024,30
Oktober20,9032,10
November52,1080,20
December47,7073,40
2023
MånadPris vindel
(öre/kWh exkl moms)
Varbergsortens rörliga elpris
(öre/kWh exkl moms)
Februari62,5096,20
Mars62,4096,10
April53,3082,00
Maj35,1054,00
Juni41,9064,50
Juli32,1049,40
Augusti31,5048,40
September23,0035,30
Oktober29,2044,80
November65,0099,90
December61,0093,80

Utöva din ångerrätt

Du har rätt att frånträda ditt avtal (ångerrätt) inom 14 dagar utan att ange något skäl, enligt lag (2005:59) om distansavtal och avtal utanför affärslokaler. Fyll i uppgifterna nedan och bekräfta att du vill frånträda avtalet. Vi skickar omgående ett mottagningsbevis till din e-post med uppgift om tidpunkten då vi tog emot din anmälan. Returnera varan inom 14 dagar; återbetalning sker senast 14 dagar efter att vi mottagit din anmälan (eller varan).

Ångerrätt

”*” anger obligatoriska fält

Ditt mottagningsbevis skickas till denna adress.
*
Jag är inte en robot