Mina sidor

Varbergsortens Elkraft 50 år

2014-09-22 10:00:00

Jubileumsbok
I vår jubileumsbok ger vi med bild och text en inblick i föreningens 50-åriga historia och dessutom elbranschens utveckling under 100 år.

Kom gärna förbi vårt kontor och hämta ett exemplar eller kontakta oss så skickar vi en bok.

 

 

Föreningens 50-åriga historia i korta drag
Varbergsorten bildades 1964 genom en sammanslagning av föreningarna Viske, Tofta och Himledalen. De ursprungliga föreningarna har en historia från början av 1900-talet då landsbygden omkring Varberg elektrifierades.

Nätområdet växte successivt mellan 1976 och 1988 genom fusion/köp av föreningar i Södra Mark, Karl-Gustav, Vasse Elverk samt Skällingeområdet.

I samband med avregleringen av elmarknaden 1996 bildades Varbergsortens Elförsäljning för att kunna erbjuda elhandel till våra kunder.

Föreningen blev elproducent år 2002 genom köp av Minikraft i Veddige (MICAB) med ett vattenkraftverk i Vasse och ett i Kullagård. Sedan år 2012 har elproduktion utökats i form av både vind- och solel. Föreningen äger idag 4 st vindkraftverk och en solanläggning på kontorstaket i Veddige.

Inställningar för cookies
Vår webbsida använder cookies för att hemsidan och våra tjänster ska fungera som de ska. Cookies hjälper oss att förbättra användarvänligheten för dig som besökare, och därför är vissa cookies nödvändiga för att webbsidan ska vara fullt fungerande. Nedan kan du läsa mer om våra cookies och vilka som är valbara.
Inställningar för samtycke
Inställningar för samtycke
Nödvändiga cookies
Dessa cookies används då våra besökare använder en funktion på vår webbplats och är nödvändiga för att webbplatsen ska fungera fullt ut. Dessa cookies kan därför inte stängas av. Cookies används exempelvis då du fyller i ett formulär eller skapar ett konto och lagrar ingen personlig identifierbar information.
Prestanda cookies
Denna typ av cookie hjälper oss att följa antal besök på vår webbsida och hur våra användare hittade till oss. Vi använder cookies till att mäta och analysera för att exempelvis kunna förbättra användarvänligheten på vår webbplats. Vi kan med hjälp av våra insamlade cookies analysera hur användaren navigerar på webbplatsen, och ta bort irrelevanta sidor och information för att skapa ett så användbart material för våra kunder som möjligt. Den information som vi sparar är exempelvis vilka produktsidor som du besöker.
Marknadsföring
Dessa cookies används för att kunna analysera hur vi kan marknadsföra våra produkter och tjänster. Insamlingen av cookies kan exempelvis hjälpa oss att anpassa annonser till våra besökare baserat på dess tidigare användning av våra tjänster.