Mina sidor

Varbergsortens Elkraft 50 år

2014-09-22 10:00:00

Jubileumsbok
I vår jubileumsbok ger vi med bild och text en inblick i föreningens 50-åriga historia och dessutom elbranschens utveckling under 100 år.

Kom gärna förbi vårt kontor och hämta ett exemplar eller kontakta oss så skickar vi en bok.

 

 

Föreningens 50-åriga historia i korta drag
Varbergsorten bildades 1964 genom en sammanslagning av föreningarna Viske, Tofta och Himledalen. De ursprungliga föreningarna har en historia från början av 1900-talet då landsbygden omkring Varberg elektrifierades.

Nätområdet växte successivt mellan 1976 och 1988 genom fusion/köp av föreningar i Södra Mark, Karl-Gustav, Vasse Elverk samt Skällingeområdet.

I samband med avregleringen av elmarknaden 1996 bildades Varbergsortens Elförsäljning för att kunna erbjuda elhandel till våra kunder.

Föreningen blev elproducent år 2002 genom köp av Minikraft i Veddige (MICAB) med ett vattenkraftverk i Vasse och ett i Kullagård. Sedan år 2012 har elproduktion utökats i form av både vind- och solel. Föreningen äger idag 4 st vindkraftverk och en solanläggning på kontorstaket i Veddige.

Denna sidan använder cookies, genom att fortsätta godkänner du användandet av cookies.